Przejdź do treści

Podium w debiucie

  Zespół SPEC-CAR RACING, zgodnie z zapowiedziami, wziął udział w rozpoczęciu sezonu Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2023 odbywających się w ubiegły weekend na Torze Poznań. Długo wyczekiwany debiut duetu Gieras-Lempart w Mistrzostwach Polski Endurance przyniósł sukces w postaci podium w pierwszym wyścigu oraz punktów w klasyfikacji generalnej sezonu.

  Duet debiutujący w tym roku w MPE podszedł do rywalizacji bez większych oczekiwań i doskonale zdając sobie sprawę z małej liczby przejechanych kilometrów. Celem numer jeden była meta w wyścigu. Pierwszy weekend wyścigowy został poświęcony na zbieranie doświadczenia oraz danych potrzebnych do zrozumienia tego jak działa Cupra Leon TCR. Niestety już podczas czwartkowych treningów pojawiły się problemy z ciśnieniem paliwa w układzie. Po kilku godzinach intensywnych prac serwisowych ciśnienie wróciło do normy i pojazd był gotowy do piątkowych porannych treningów, po których miały wystartować kwalifikacje do sobotniego wyścigu.

  Piątek rozpoczął się zgodnie z planem. Dobre nastroje zepsuła awaria przedniego dyferencjału i brak szpery. Samochód był podsterowny oraz niestabilny, ale mimo to pozwolił na wykręcenie drugiego czasu w kwalifikacjach, pomiędzy dwoma o wiele bardziej doświadczonymi zespołami, od lat startującymi w samochodach klasy TCR. Start z pierwszej linii był wymarzonym początkiem sezonu i rozbudził apetyty na dobry wynik. Cupra ponownie wróciła do garażu i po dużym serwisie mechanizm różnicowy wrócił do normalnej pracy.

  Pogoda w sobotę zapowiadała się wyśmienicie. Temperatura w okolicach 25 stopni, słońce, rozgrzany i nagumowany asfalt, to idealny przepis na wyśmienite ściganie. Podczas gdy mechanicy zajęli się wdrażaniem w życie sugestii zawodników dotyczących końcowych ustawień zawieszenia i aerodynamiki, kierowcy skupili się na analizie logów z komputera oraz nagrań z kamer pokładowych

  Start zawodów zaplanowany na godzinę 16:00 poprzedziły uroczystości związane z 100 rocznicą założenia Automobilklubu Wielkopolskiego. W powietrzu dało się wyczuć nerwową atmosferę. Zawodnicy całą zimę przygotowywali się do tego startu i każdy chciał wypaść jak najlepiej już na samym początku sezonu, ale to właśnie SPEC-CAR RACING ustawiało się w pierwszym rzędzie tuż obok prowadzącej Hondy Civic Type-R. Wiedzieliśmy, że początek wyścigu będzie bardzo ważny. Ściganie rozpoczął debiutujący w Mistrzostwach Polski – Rafał Gieras.

  Niestety nie wszystko poszło zgodnie z planem. Krótka wycieczka poza tor zakończyła się uszkodzeniem elementów aerodynamicznych i wymusiła zjazd do alei serwisowej już na początku wyścigu. Strata dwóch minut na serwis przekreśliła szanse na dobry wynik. Od tego momentu najważniejsze było zbieranie doświadczenia i ukończenie wyścigu. W okolicach 50 minuty wykorzystaliśmy Full Course Yellow i na swój stint wyjechał Damian Lempart. Niestety w trakcie wyjazdu Damiana po raz kolejny pojawiły się problemy z ciśnieniem paliwa i tempo jazdy mocno spadło. Na końcówkę wyścigu ponownie wyjechał Rafał Gieras, który zdążył zapomnieć już o przygodzie z pierwszych okrążeń wyścigu i przyspieszał z okrążenia na okrążenie.

  Ostatecznie założony cel został osiągnięty. Samochód dojechał do mety i zdobył pierwsze punkty w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski Endurance, kierowcy stanęli na najniższym stopniu podium w swojej klasie i nie byłoby to możliwe bez naszych partnerów SPEC-CAR, Verke, Nativehash, Lempart Racing, Nring.pl, KajtoPHOTO.com, RajdoweAkcesoria.pl.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *