Przejdź do treści

FINAŁOWA RUNDA WSMP 2023

  Udany finał sezonu WSMP w wykonaniu SPEC-CAR RACING

  Rafał Gieras rozpoczął ostatni weekend wyścigowy Mistrzostw Polski od czwartkowych treningów organizowanych przez Automobilklub Wielkopolski. Słoneczna pogoda zachęcała zawodników do jazdy już od samego rana. Podczas całego dnia Rafał wykręcił ponad 70 okrążeń, a testy opon i zmiany ustawień zawieszenia pomogły poprawić prowadzenie się samochodu. Pomimo wymiany hamulców w trakcie jednej z przerw między sesjami obyło się bez awarii i już po badaniu kontrolnym cały zespół był gotowy do piątkowej rywalizacji.

  Dla SPEC-CAR RACING 9 runda WSMP rozpoczęła się na długo przed południem. Pogoda podobnie jak w czwartek była wyśmienita, a humory nie opuszczały zespołu. Kwalifikacje rozpoczęły się o godzinie 9:45. Rafał Gieras regularnie poprawiał swoje czasy i po 11 okrążeniach zameldował się w boksie na 7 pozycji w klasie D4 3500 z czasem 1:44.255. Niestety już po kwalifikacjach okazało się, że nowe opony założone pod koniec czwartkowych treningów zakończyły swój żywot. Szybka decyzja dotycząca wyboru ogumienia, tankowanie, czyszczenie i Seat Leon Cupra TCR był gotowy do wyścigu sprinterskiego. 

  Pierwszy wyścig weekendu rozpoczął się jednak z lekkim opóźnieniem ze względu na wiszący nad torem konar zagrażający rywalizacji. O godzinie 13:55 na starcie ustawiło się 13 zawodników w tym 9 w klasie D4 3500. Rafał Gieras po raz kolejny rozkręcał się z okrążenia na okrążenie, wykorzystywał błędy oraz awarie rywali i po zaciętej walce przeciął linię mety na 5 pozycji, zdobywając tym same kolejne cenne punkty w klasyfikacji generalnej sezonu. 

  Sobota nie zapowiadała się już tak optymistycznie. Przez większą część nocy, aż do wczesnych godzin porannych padał deszcz, a brak doświadczenia w takich warunkach spędzał sen z powiek członków SPEC-CAR Racing. Około godziny 8:00 zaczęło się przejaśniać, a asfalt przesychał, ale biorąc pod uwagę, że część Toru Poznań była osłonięta od wiatru i słońca, zespół postanowił wypuścić Rafała na oponach przejściowych i był to strzał w dziesiątkę. Krakowianin tradycyjnie już swój najlepszy czas ustanowił w końcówce kwalifikacji. Na 6 okrążeniu stoper pokazał 1:56.066, a to pozwoliło na zajęcie 6 miejsca w klasie. 

  Ze względu na planowany na popołudnie wyścig Mistrzostw Polski Endurance, harmonogram czasowy został bardziej skompresowany i zawodnicy wyjechali na okrążenie formujące już o godzinie 11:45. Kiedy wskazówka zegara minęła godzinę 12:00 w boksach i na prostej startowej dało się odczuć rosnący niepokój. Finał sezonu WSMP ruszył o godzinie 12:05 i to wyniki tej rywalizacji miały ustalić pozycje w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu.  

  W połączonej rywalizacji klas D4 3500, D4+3500, GTC oraz D5 biały Leon Cupra TCR ustawił się na 9 polu startowym. Po raz kolejny procentowała rozważna jazda kierowcy SPEC-CAR RACING. Podczas gdy rywale mieli problemy techniczne lub wypadali z toru, to zawodnik z numerem 11 bezbłędnie wykonywał swoją pracę. Rafał Gieras, dla którego był to pierwszy sezon w WSMP, ostatni wyścig sezonu 2023 w Polsce ukończył na 8 miejscu w klasyfikacji generalnej oraz 5 w klasie D4 3500 tracąc tylko 3.5 sekundy do czwartego miejsca.

  Ostatnia runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski pokazała progres całego zespołu i pozwala optymistycznie patrzeć na rywalizację w 2024 roku. Dziękujemy kibicom i partnerom za wsparcie.

  Na podsumowanie całego sezonu przyjdzie czas, bo poza granicami naszego kraju rywalizacja jest nadal w toku. 

  Podczas 9 i 10 rundy WSMP wspierali nas:

  • Serwis Motoryzacyjny SPEC-CAR Rafał Gieras
  • KAJTOPHOTO.COM
  • Nring.pl
  • Motoweld – Carbon Parts
  • Rajdoweakcesoria.pl
  • 5 Fal – serwis sprzętu nurkowego

  Wszystkie zdjęcia użyte na stronie zostały wykonane przez Kajetana z KAJTOPHOTO.COM, który był z Nami przez cały sezon Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski za co ogromnie dziękujemy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *